ALS WE ZEGGEN DAT WE CO2-NEUTRAAL ZIJN, DAN BEDOELEN WE DIT.
Sinds de oprichting van Esse hebben we hard gevochten om trouw te blijven aan een paar basiswaarden. Een van deze waarden is dat we er alles aan moeten doen om de toestand van de planeet die we ons thuis noemen te verbeteren.
Er is geen onenigheid in de wetenschappelijke gemeenschap over de opwarming van de aarde. Menselijke activiteiten brengen grote hoeveelheden koolstofdioxide en andere broeikasgassen in de atmosfeer en dit zorgt ervoor dat de planeet opwarmt. Wij kunnen de impact op het milieu nu al zien, maar onze kinderen zullen nog veel meer zien.
Wat is de rol van Esse hierin?
Esse koopt momenteel koolstofkredieten om haar koolstofuitstoot te compenseren. Dat betekent dat we als bedrijf CO2-neutraal zijn. We compenseren de CO2-uitstoot van de productieprocessen achter onze verpakkingen en grondstoffen; we compenseren de CO2-uitstoot van de reizen van onze medewerkers en het gebruik van energie in de fabriek voor de productie van het eindproduct. We dekken ook de CO2-uitstoot tijdens het transport van onze producten naar Europa en Hong Kong … maar er is veel meer aan de hand dan je op het eerste gezicht zou denken.
Esse is verre van perfect. De meesten van ons rijden nog steeds in auto’s naar het werk en velen van ons reizen in vliegtuigen. Veel van onze leveranciers gebruiken nog steeds elektriciteit die wordt geleverd door het verbranden van kolen en we gebruiken nog steeds plastic als sluitingen of pompen voor onze glazen verpakkingen.
Wat doen we om te verbeteren?
We stappen af van het elektriciteitsnet voor al onze elektriciteitsvoorziening in de fabriek om onze koolstofvoetafdruk in Zuid-Afrika te verkleinen, maar de echte impact ligt in onze toelevering.
Er bestaat een misvatting dat transport de belangrijkste factor is in de koolstofvoetafdruk van een eindproduct, maar als je een volledige audit uitvoert, zie je meestal dat de koolstofuitstoot diep in de toeleveringsketen zit.
Laten we een voorbeeld nemen. We hebben ervoor gekozen om glas te gebruiken als ons primaire verpakkingsmateriaal. Dit is een materiaal dat eindeloos kan worden gerecycled en het past goed in onze Cradle to Cradle-filosofie, maar hoe berekenen we de koolstofbelasting van de verpakking? Voor de productie van glas hebben we zand, kalksteen en natriumcarbonaat nodig. Dit zijn allemaal mineralen die worden gedolven, getransporteerd en gereinigd voordat ze worden gebruikt. Er is duidelijk sprake van koolstofuitstoot omdat deze ingrediënten worden verhit tot het smeltpunt om glas te vormen en vervolgens warm worden gehouden tijdens het gieten.
Waar beginnen we? Beginnen we wanneer de man die de graafmachine van de kalksteenmijn bestuurt in zijn auto stapt om naar zijn werk te gaan? Dat zal koolstof verbranden. Dit niveau van detail is bijna onmogelijk, dus gebruiken we schattingen van “ingebedde koolstof” die elk jaar worden gepubliceerd. Deze tabellen geven een schatting van de hoeveelheid kooldioxide en andere broeikasgassen die vrijkomen bij alle productieprocessen van 1 ton glas en nu wordt het voor ons mogelijk om een zinnige schatting te maken van de koolstofvoetafdruk aan de aanbodzijde.
Glas heeft een ingebouwde koolstofwaarde van 1,44 kg CO2 per kg geproduceerd glas, wat behoorlijk goed is. Polypropyleen in vergelijking is 4,49 … dus er wordt veel meer koolstof uitgestoten om een kilo PP te produceren. Zelfs papier is vrij hoog met een waarde van 3,73, dus deze dingen zijn niet altijd intuïtief.
Dit is een vereenvoudigde grafiek van onze ingebedde koolstofemissies (dit betreft dus alleen onze belangrijkste inputcategorieën).
Het blijkt dat ons verbruik van verwerkt karton om dozen te maken voor de Esse-producten het meest bijdraagt aan onze ecologische voetafdruk. We hebben gewerkt aan manieren om dit te verminderen en de komende jaren zullen we onze verpakkingen ingrijpend veranderen.
Er zijn ook andere manieren om hiernaar te kijken. Eén manier is om Esse te vergelijken met het gemiddelde bedrijf. Het gemiddelde bedrijf met hetzelfde aantal werknemers en dezelfde omzet als Esse stoot 2918 ton koolstof per jaar uit en zij kopen geen koolstofkredieten om hun uitstoot te compenseren. Esse stoot momenteel iets minder dan 300 ton uit … dus we stoten ongeveer een tiende uit van een “normaal” bedrijf van onze omvang; en we kopen compensatie.
Is “normaal” de benchmark die we willen gebruiken? We vinden dat we meer moeten doen en we zullen onze CO2-voetafdruk blijven verkleinen totdat we CO2-positief zijn. Dit betekent dat Esse als bedrijf actief de hoeveelheid koolstof in de atmosfeer vermindert en deel gaat uitmaken van de oplossing. We zijn van plan dit te doen door bomen te planten… heel veel bomen. We onderzoeken ook andere mogelijkheden om koolstof vast te leggen en we hopen dat we voor het einde van volgend jaar CO2-positief zijn.





